Svemir čestica
Centralna karakteristika Standardnog kozmološkog modela, poznatijeg pod imenom Big Bang, jest da postaje sve hladniji i sve veći. U svojoj dalekoj prošlosti je bio toliko vruć da su mogle postojati samo elementarne čestice od kojih su napravljeni atomi, a od atoma je sastavljen i cijeli svemir. Ovo predavanje daje pregled fizike elementarnih čestica i njihove uloge u evoluciji svemira. Naročita pažnja je posvećena misterioznim neutrinima - miljarde i miljarde njih prolaze kroz vas dok ovo čitate.
Goran Senjanović je veliki svjetski fizičar, profesor emeritus na International Centre of Theoretical Physics (ICTP), jednom od najvažnijih instituta teorijske fizike na svijetu, a trenutno radi i kao profesor na prestižnom Ludwig-Maximilians Sveučilištu u Münchenu (LMU). Svojim idejama i radom dostigao je status jednog od svjetski najrenomiranijih znanstvenika u području fizike elementarnih čestica, gdje je posebno doprinio razvoju i razumijevanju fizike neutrina, ujedinjenju fundamentalnih sila, narušenju broja leptona i bariona, te teoriji supersimetrije.
Njegov znanstveni članak „Neutrino mass and spontaneous parity nonconservation“ (hrv. „Neutrinska masa i spontano narušenje pariteta“) spada u klasike fizike elementarnih čestica i do danas je citiran više od 7500 puta, što ga je stavilo na listu najcitiranijih radova svih vremena u ovom području.